Reklamos tyrimai

Supratimas, kuris padeda pasirinkti

Remiantis monitoringu, labiausiai pastebėtos – „Omnitel“ reklamos

2006-11-22

Pastaruoju metu labiausiai pastebimos buvo „Omnitel“ reklamos. Tarp jų labiausiai žmonių įsidėmėta „Omnitel Extra“ TV reklama su jūros kiaulyte. Tai parodė reprezentatyvi Lietuvos didžiųjų miestų (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių) 18-74 m. amžiaus gyventojų apklausa telefonu, kurią šių metų lapkričio 3-4 d. atliko specializuota rinkos tyrimų įmonė „Reklamos tyrimai“ kartu su skambučių centru „Fonitel“. Ši apklausa yra tęstinio projekto – Lietuvos vartotojų reakcijos į reklamą monitoringo – dalis. Apklausa vykdoma kiekvieną mėnesį, jos metu apklausiama apie 500 gyventojų.

 

„Omnitel Extra“ reklamos sėkmė patvirtina seną rinkodarininkų tiesą, kad naminiai gyvūnėliai reklamoje – puiki išeitis, norint patraukti žmonių dėmesį. Tiesa, tai nebūtinai užtikrina teisingą reklamos supratimą arba pakankamą dėmesį pačiam reklamuojamam prekiniam ženklui. Nors reklama su kelionėn išvykusių šeimininkų besiilginčia jūros kiaulyte Keksu daugelio ją pastebėjusių buvo teisingai susieta su „Omnitel Extra“ arba bendrai su „Omnitel“, visgi ir šį kartą atsirado vienas kitas, manantis, jog tai kelionių agentūros, kelionių reklama.

 

Bendrai „Omnitel“, „Omnitel Extra“ arba „Omni Connect“ reklamas tarp trijų įsiminusių reklamų nurodė 7,1 proc. apklaustųjų. Ankstesnėje, šių metų spalio 7-9 d. atliktoje, apklausoje lyderiavusi „Ežio“ reklama šį kartą liko antroje vietoje. Ją nurodė 4,3 proc. apklaustųjų (tokia pati dalis nurodė ir ankstesnėje apklausoje).

 

Kitos labiausiai įsiminusios pastarojo meto reklamos (pagal prekės ženklus): „Activia“ (3,3 proc.), „Always“ (3,3 proc.), „Fastum Gel“ (3,3 proc.), „Bonux“ (3,0 proc.), „Bitė“ (2,6 proc.), „Tele2” kartu su „Pildyk“ ir „Mažylis“ (2,6 proc.), „Jacobs“ (2,4 proc.), „Maxima“ (2,6 proc.), „Utenos alus“ (2,0 proc.), „Sprite“ (1,6 proc.), „Švyturys“ (1,6 proc.).

 

Pačių jauniausių (18-29 m. amžiaus) respondentų grupėje didelio dėmesio susilaukė ir „Coca-Cola“ reklama (6,2 proc.). Kiti du lyderiai šioje amžiaus grupėje – „Omnitel“, „Omnitel Extra“ ir „Omni Connect“ (net 16,5 proc.) ir „Ežys“ (6,2 proc.).

 

Patys vyriausi (60 m. ir vyresnio amžiaus) gyventojai labiausiai dėmesį atkreipia į vaistų ir gydomųjų priemonių reklamas: „Fastum Gel“ (5,6 proc.; pirmoje vietoje), „Activia“, „Flexodon“ ir „Raniberl“ (po 2,8 proc.; ketvirtoje-septintoje vietoje). Taip pat nemažai šios amžiaus grupės gyventojų atkreipia dėmesį į prekybos centrų reklamas, kuriose akcentuojamos nuolaidos, žemos kainos: „Maxima“ (3,3 proc.; trečioje vietoje), „Iki“ (1,7 proc.; devintoje vietoje).

 

Lietuvos vartotojų reakcijos į reklamą monitoringas pradėtas šių metų rudenį, siekiant plėtoti Lietuvos reklamos rinkos infrastruktūrą. Periodiškai – bent kartą per mėnesį – atliekamos reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos telefonu padeda aiškintis: a) kokią neseniai matytą arba girdėtą reklamą žmonės pastebėjo ir įsiminė, b) kokie reklamos aspektai nulemia jos pastebėjimą ir įsiminimą, c) kuriais reklamos kanalais publikuota reklama efektyviausiai pasiekia vartotojo sąmonę, d) kaip atskirų tradicinių ir netradicinių reklamos kanalų efektyvumas ilgainiui kinta, e) kurios reklamos žmonėms patinka ir kaip tai susiję su reklamos pastebėjimu, įsiminimu bei kitais reklamos efektyvumo parametrais.

 

Projektas ateityje bus nuolat plėtojamas, atsižvelgiant į tai, kokios problemos bus aktualios Lietuvos reklamos rinkos dalyviams. Projektą kuruojanti įmonė „Reklamos tyrimai“ specializuojasi ne tik reklamos kampanijų efekto vertinimo tyrimuose (angl. post-testing), bet ir tyrimuose, kurių paskirtis – pagalba, projektuojant reklamą bei vertinant reklamos projektus (angl. pre-testing). Projekto partneris skambučių centras „Fonitel“ atlieka apklausas telefonu ne tik su reklama susijusiuose, bet ir kitų sričių rinkos bei viešosios nuomonės tyrimuose. >>

 

1 grafikas

Kokia apklaustųjų dalis paminėjo prekės ženklo reklamą tarp trijų įsiminusių pastarojo meto reklamų (proc., N = 492)

2 grafikas

Labiausiai įsiminusios reklamos tarp pačių jauniausių (18-29 m. amžiaus) apklaustųjų (proc., N = 97)

 

 

3 grafikas

Labiausiai įsiminusios reklamos tarp pačių vyriausių (60 m. ir vyresnio amžiaus) apklaustųjų (proc., N = 180)

 

 

 

 

 

Atgal