Reklamos tyrimai

Supratimas, kuris padeda pasirinkti

„Reklamos tyrimai“ pristato komunikacijos „iš lūpų į lūpas“ (WOM) vaidmens ir įtakos tyrimus

2008-04-14

Įmonė „Reklamos tyrimai“ savo klientams pradeda siūlyti naujus, pažangiausiomis pastarojo meto rinkodaros mokslo įžvalgomis paremtus kompleksinius tyrimus, kurie leis įmonėms aiškiai apsibrėžti komunikacijos „iš lūpų į lūpas“ (WOM; angl. word of mouth) ir kitais būdais / kanalais sklindančios informacijos vaidmenį bei įtaką jų rinkodaroje.

 

Nors informacija, sklindanti „iš lūpų į lūpas“ (WOM) visais laikais, visur ir pačiose įvairiausiose sferose darė didžiulę įtaką žmonių apsisprendimams, tačiau tik pastaruoju metu ši banali tiesa tapo viso pasaulio rinkodarininkų dėmesio centru. Suvokdami šios lyg ir savaime, be išorinio įsikišimo tarp žmonių (vartotojų) sklindančios informacijos svarbą verslo rezultatams, rinkodarininkai visgi susiduria su gana sudėtingu iššūkiu / klausimu: kaip, kokiais subtiliais būdais WOM srautai gali būti valdomi? Ar tai tik komunikacijos srities, ar bendresnis klausimas – apimantis vartotojų aptarnavimo, prekių kokybės ir kitus aspektus? T.t.

 

Tarptautinės tyrimų kompanijos “Nielsen” neseniai atliktas pasaulinis tyrimas, kurio metu buvo apklausta 26 000 respondentų, parodė, kad 78 proc. žmonių pasitiki kitų pirkėjų (draugų, kolegų, t.t.) rekomendacijomis. Antras pagal patikimumą informacijos šaltinis – laikraščiai. Informacija laikraščiuose pasitiki 63 proc. žmonių (šaltinis: “Advertising Age”, 2007 m. lapkričio 15 d.).

 

Šis ir daugelis kitų pastarojo meto tyrimų rodo, kad pasitikėjimas draugais ar kitais įtakingais asmenimis (WOM) yra didžiausią įtaką turintis veiksnys, pasirenkant produktą daugelyje rinkų.

 

Reaguodama į tai, kas tampa aktualu ir Lietuvos verslui, įmonė „Reklamos tyrimai“ išvystė ir siūlo rinkai savąją WOM vaidmens ir įtakos įvertinimo metodologiją, kuri padės įmonėms išsiaiškinti:

-          Kokiais skirtingais būdais ir kokia informacija pasieka įmonės (potencialius) pirkėjus; kaip, dėka kokių patirčių formuojasi pirkėjų nuomonė apie prekinį ženklą ir jo konkurentus.

-          Kokie komunikacijos kanalai ir būdai yra svarbiausi, norint pasiekti įmonės (potencialius) pirkėjus ir padaryti jiems poveikį; kuriems kanalams ir būdams turėtų būti skirtas didžiausias dėmesys.

-          Koks vaidmuo - tarp kitų įmonės pirkėjus įtakojančių veiksnių - tenka komunikacijai “iš lūpų į lūpas” (WOM).

-          Kaip įmonei efektyviai valdyti jos pirkėjus pasiekiančią komunikaciją “iš lūpų į lūpas” (WOM):

o         kaip konkrečiai, kokiomis schemomis, kam, su kuo ir kaip sąveikaujant, pirkėjus pasiekia WOM apie įmonę ir jos konkurentus;

o         kas yra pagrindiniai impulsai, priežastys (angl. drivers), skatinantys, motyvuojantys įmonės (potencialius) pirkėjus dalintis tarpusavyje teigiama arba neigiama informacija apie įmonę arba jos konkurentus;

o         kas skatina į produktą, gamintoją žiūrėti palankiai (pirkti jį, rinktis jį, prisirišti prie jo, tapti jo gerbėju, „advokatu“, skleisti apie produktą teigiamą informaciją);

o         kas skatina į produktą, gamintoją žiūrėti nepalankiai (nepirkti jo, nesirinkti jo, atsisakyti jo, tapti jo peikėju, skleisti apie produktą neigiamą informaciją).

 

Atlikusi tokį tyrimą, įmonė galės: a) tinkamai pasirinkti komunikacijos būdus, kanalus, kryptis; b) tinkamai apsispręsti, kokiems savo veiklos / produkto aspektams ir kokioms rinkodaros priemonėms ji turėtų skirti didžiausią dėmesį, norėdami paskatinti pozityvų WOM.

 

Naująja „Reklamos tyrimų“ metodologija paremtą tyrimą jau išbandė vieni iš lyderių santechnikos prekių didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje – parduotuvių tinklas „Karmada“. Tyrimas buvo atliktas tarp santechnikos prekių didmeninių pirkėjų (statybos/montavimo įmonių) ir profesionalių mažmeninių pirkėjų (santechnikų). Tyrimas leido UAB „Karmada“ išsiaiškinti: kaip šiuose specifiniuose pirkėjų segmentuose cirkuliuoja informacija; kokia informacija daro didžiausią įtaką pirkėjų apsisprendimui rinktis vieną arba kitą parduotuvę; kas parduotuvių veikloje pirkėjams yra svarbiausia; kas priverčia rinktis parduotuvę ir teigiamai apie ją atsiliepti; kt.

 

2006 m. pavasarį veiklą pradėjusi įmonė „Reklamos tyrimai“ specializuojasi reklamos ir kitos rinkodaros komunikacijos efektyvumo tyrimuose, kurie padeda įmonėms pasirinkti geriausius komunikacijos sprendimus ir įvertinti komunikacijos padarytą poveikį. Savo specializuota veikla ir nuolat įvedamomis naujovėmis įmonė siekia aktyviai prisidėti prie Lietuvos reklamos (ir bendrai rinkodaros paslaugų) rinkos infrastruktūros vystymo.

 

 

Atgal